wdv
04 خرداد 1402 - 23:18

فروش 143 میلیارد ریال فرش دستباف مددجویان کمیته امداد خراسان جنوبی

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان جنوبی گفت: بیش از 143 میلیارد ریال از فرش دستباف مددجویان استان در بازارهای داخلی و خارجی در سال 1401 به فروش رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، محمد عرب، مدیرکل کمیته امداد خراسان‌جنوبی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تولید فرش یکی از عرصه‌های فعالیت مداوم خانواده‌های تحت حمایت در راستای رشد تولید است.

وی گفت: در سال گذشته مددجویان این نهاد ۷۰۶ تخته فرش به متراژ ۳ هزار و ۳۱۸ متر مربع فرش دستباف تولید کردند که این تولیدات به ارزش ۱۴۳ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال به بازار عرضه شده است.

مدیر کل کمیته امداد خراسان جنوبی با اشاره به این که استعداد سنجی قالیبافان و مشاوره شغلی آنها به صورت چهره به چهره از رویکردهای اساسی این نهاد در ایجاد طرح های قالیبافی است تصریح کرد: پس از طی این مراحل متقاضیان بافت فرش جهت انتخاب نوع فرش و تکمیل پرونده به واحد اشتغال معرفی می شوند که با تهیه امکانات نقشه و مواد اولیه مورد نیاز توسط امداد طرح راه اندازی می شود.

عرب فرآیند بافت فرش توسط مددجویان تحت حمایت را این طور توضیح داد: در مرحله بافت فرش، استادکار ناظر طرح ماهیانه و به صورت منظم بر روند بافت آن نظارت نموده و پس از اتمام بافت، ضمن ارزیابی و قیمت گذاری، فرش تولیدی مددجوی تحت حمایت امداد توسط شرکت صنعت آفرینان مرکز خریداری و وجه آن پس از کسر بدهی مواد اولیه به حساب مددجو واریز می شود.

وی صنعت فرش را آمیخته با فرهنگ و تمدن زنان و مردان توانمند کشور دانست و تصریح کرد: صنعت قالیبافی میراث گذشتگان این استان است که به نسل امروز منتقل شده که علاوه بر تولید فرش های با کیفیت به معیشت خانواده خود نیز کمک قابل توجهی می کنند.

عرب با بیان اینکه کار نظارت، آموزش و هدایت فرش‌بافان و بازاریابی فروش توسط کارشناسان ‏این نهاد انجام می‌شود، افزود: بیشتر بافندگان فرش دستباف را زنان مددجو و ‏سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند که از نظر تأمین مواد اولیه، نظارت بر تولید فرش، برگزاری کلاس‌های ‏آموزشی دوره‌ای مورد حمایت قرار می‌گیرند.

پایان پیام/۶۹۰۲۷

منبع: فارس
شناسه خبر: 1238503